LAUKO BALDŲ PRIEŽIŪRA: ALIEJAVIMAS

LAUKO BALDŲ PRIEŽIŪRA: ALIEJAVIMAS

Lauko baldus kaip ir bet kurį kitą medinį paviršių lauke reikia apsaugoti nuo trijų pagrindinių negandų. Pirma, medieną reikia apsaugoti nuo pelėsių ir grybelių. Antra, būtina maksimaliai sumažinti kenksmingą ir blukinantį saulės UV spindulių poveikį. Trečia, lauko baldus reikia apsaugoti nuo vandens patekimo į medienos vidų.

Svarbiausia, kad mediena kvėpuotų. Dažų ar kitos paviršiaus dangos paskirtis – neįleisti drėgmės, bet patekusią išleisti. Jei plėvelė sandari, viduje esanti ar per pažeidimus patekusi drėgmė kaupiasi ir medis ima dūlėti. Medienai labiausiai kenkia ne šaltis ar karštis, o temperatūros svyravimai ir saulės spinduliai.

Įsigijus medinį lauko baldą, kurio paviršius nėra nutemptas, pirmiausia reikėtų medieną apdoroti gruntu, kuris apsaugos ją nuo pelėsių ir grybelių atsiradimo. Gruntas, kurio pigmento sudėtyje yra nanodalelių, maksimaliai pristabdo ultravioletinių spindulių poveikį mediniam paviršiui. Kai gruntas susigeria, ant viršaus dengiame tos pačios spalvos alyva. Alyva suteikia medžiui atsparumą drėgmės įsigeriamumui į medieną. Kartą per sezoną šią dangą atnaujindami, užtruksime neilgai ir puikiausiai išsiversime savo jėgomis. Daugelis nori, kad baldai ir sodo akcentai būtų kuo šviesesni, panašesni į natūralią medienos spalvą. Iš pradžių galima rinktis šviesesnę spalvą, o kitus kartus jau vis tamsesnę, nes mediena nuo saulės taip pat tamsėja. Aliejavimui geriau pasirinkti šiltą dieną, kai temperatūra yra aukštesnė nei 20 °C. Dažna klaida – aliejuoti šiltos dienos vakare, kai naktį vėsesniu oru aliejaus skvarbumas sumažėja ir jis prasčiau susigeria. Alyvuotus paviršius reikia prižiūrėti taip, kaip nurodo medžiagų gamintojas. Svarbiausia laiku sutvarkyti pažeistas, susitepusias vietas, neleisti nešvarumams įsigerti į medį.